DAN REFORMACIJE IN NOČ ČAROVNIC V OPB LOČE
Dan reformacije, ki ga bomo obeležili v času krompirjevih počitnic, ima za Slovence pomembno vlogo, saj je to gibanje pomenilo za nas velik napredek in razvoj slovenskega jezika. Ker je slovenski jezik prav poseben, je prav, da ga spoštujemo in se ga učimo v vsej njegovi razsežnosti. Najbolje ga spoznavamo ob prebiranju različne literature.
Tako so se tudi drugošolci preizkusili v pisanju pravljic. Najprej smo skupaj nekaj pravljic prebrali, se pogovorili o njih, potem pa smo začeli razmišljati, kaj je sploh značilno za pravljice. Ugotovili smo, da v vsaki pravljici nastopajo različne osebe ali živali, lahko pa tudi izmišljena bitja, ki imajo posebne moči. V pravljicah se pojavi zaplet, ki se na koncu po navadi srečno konča. Ko smo ugotovili nekaj značilnosti pravljic, so se drugošolci preizkusili v pisanju in ilustriranju svojih lastnih pravljic.
Najprej so razmislili, katere osebe, živali ali izmišljena bitja bodo nastopala v njihovih pravljicah. Potem so razmislili, kaj bodo te osebe počele, kaj se bo dogajalo in na koncu so izbrali še naslov za njihovo pravljico. Zapisali so besedilo pravljice in jo tudi ilustrirali. Učenci so si medsebojno pomagali, skupaj so razmišljali in s ponosom pokazali ostalim učencem nastali izdelek. Učence je med ustvarjanjem vodila misel Seussa, ki pravi, da je čarovnija povsod, kamorkoli pogledaš: »Usedi in sprosti se, vse kar potrebuješ, je knjiga.«
Dan pred počitnicami pa smo se posvetili tudi noči čarovnic – noči, ko metle dobijo svojo moč in lahko čarovnice srečamo prav povsod. Učenci so izdelovali duhce in bučam izrezovali strašne obraze. Ob ločevanju semen iz buč so se učenci zelo zabavali. Tako so nasmejani in polni dobre volje zapustili šolo in odšli počitnicam naproti.
Maša Lipovec